Ogrody perspektywa

Poradniki, Rośliny

Ratunku, osy! Jak poradzić sobie z inwazją owadów?

szybko pojawią się osy. Jak sobie z nimi poradzić? 

Osy – szkodliwe owady w ogrodzie 

Osy, to pospolite owady, które występują na całym świecie, poza Antarktydą. Żywią się mszycami, mączlikami i gąsienicami oraz przyczyniają się do usuwania padliny, bo przynoszą kawałeczki mięsa do gniazd.

Dla człowieka stanowią spore zagrożenie, zwłaszcza w przypadku osób uczulonych na jad. Użądlenia tego owada są bardzo bolesne i niebezpieczne dla życia, w przypadku małych dzieci, czy ukąszeń w szyję u osoby dorosłej. W takiej sytuacji może dojść do obrzęku przełyku i krtani, a w konsekwencji do uduszenia. 

Osy w przeciwieństwie do pszczół są agresywne i atakują niesprowokowane. Do ogrodów przyciągają je zapachy grilla, mięsa i krwi oraz słodkich potraw i przekąsek. Dla przyrody są pożyteczne, regulują liczebność innych owadów, ale dla nas ludzi, są szkodnikami i utrapieniem, zwłaszcza w lecie, kiedy można wreszcie odpocząć w ogrodzie, altanie lub na tarasie i to bez nieproszonych gości. Jak się pozbyć os z ogrodu?  

  

Sposoby na walkę z owadami w ogrodzie

Na początku możesz spróbować naturalnych sposobów. Jednak, żeby podziałały, potrzebujesz nieco strategicznej wiedzy. Osy w zależności od pory roku inaczej reagują na zapachy. Wiosną, bardziej lgną do mięsa, a latem i jesienią ciągnie je do słodkich aromatów, takich jak słodycze, perfumy, dojrzałe owoce, ciasta i alkohol. Przyciągają je również jasne barwy, kwieciste desenie i o dziwo zapach chemikaliów takich jak farba, lakier i wosk. Nęcąca dla os jest także woń niektórych odpadów. 

Dobra wiadomość jest taka, że można ograniczyć liczbę wabiących zapachów, ściśle przykrywać jedzenie, albo regularnie opróżniać kosz na śmieci. Zła natomiast, że osy mają dobrą pamięć i chętnie wracają do miejsca, w którym znalazły coś ciekawego, nawet po dłuższej chwili. 

Z osami możesz walczyć właśnie za pomocą zapachów. Oto lista tych, które działają odstraszająco: 

  • olejek goździkowy 
  • ocet
  • cytryna
  • bazylia
  • mięta 
  • lawenda
  • bratki
  • majeranek 
  • tymianek 
  • piołun
  • eukaliptus
  • czosnek
  • olejek z drzewa herbacianego
  • palona kawa

Dobrze jest posadzić rośliny, których zapachy odstraszają niechciane owady, wokół tarasu, altany czy w doniczkach na balkonie. Można również spryskiwać olejkami ubrania lub serwetki leżące na stole albo porozstawiać kominki zapachowe lub dyfuzory. Doskonale podziała także rozłożenie połówek cytryny z wbitymi goździkami albo wsypanie ziaren kawy do miseczki i podpalenie.  

 

Jeśli te sposoby zawiodą, dobrym pomysłem będzie  wykonanie prostych pułapek na owady. Wystarczy przeciąć butelką po wodzie mineralnej tak, by odciąć szyjkę. Tak przygotowany lejek wkłada się do góry nogami z powrotem do butelki (taki sposób utrudni im ucieczkę). Do środka wlej słodki sok lub syrop. Istnieje spora szansa, że osy zainteresują się napojem w pułapce, a resztę zostawią w spokoju.  

 

Środki owadobójcze  

Czasem jednak trzeba sięgnąć po bardziej zdecydowane metody. W przypadku kiedy nie skutkują naturalne środki, albo kiedy zauważysz na ogrodzie gniazdo os, należy zastosować środki owadobójcze

Istnieją różne preparaty w zależności od tego, gdzie umiejscowiły się owady. 

Usuwanie gniazda os z dachu

Osy najczęściej budują swoje gniazda w altanach, drewutniach, szopach albo bezpośrednio pod dachem. Najlepszym sposobem na usunięcie tych niebezpiecznych owadów jest użycie gaśnicy. Gaśnice na osy i szerszenie zaopatrzone są w wężyk, dzięki któremu nie musisz podchodzić zbyt blisko gniazda. Warto jednak pamiętać o odpowiednim stroju, najlepiej pszczelarskim z osłoną na twarz. Koniecznie zaczekaj z zabiegiem do późnego wieczora lub wczesnego poranka. To pory najmniejszej aktywności owadów. Pamiętaj także, by dokładnie przeczytać ulotkę i ustawić się tak, by wykonać oprysk zgodnie z kierunkiem wiatru. Całe gniazdo możesz usunąć dopiero po 24 godzinach. 

 

Usuwanie gniazda os ziemnych

Jeśli natomiast zauważyłeś, że osy zrobiły gniazdo w ziemi, możesz je zalać wrzącą wodą, lub przeprowadzić oprysk owadobójczymi preparatami kontaktowymi. Podobnie jak w przypadku gaśnic, cały zabieg należy przeprowadzać wtedy, kiedy owady będą najmniej aktywne, czyli chłodnym rankiem albo późnym wieczorem. Błędem jest także usuwanie gniazda podczas upału, wtedy owady będą bardzo rozdrażnione. 

Osy to szkodliwe owady, zwłaszcza latem w ogrodzie, kiedy pogoda skłania do wypoczynku i zabawy na świeżym powietrzu. Jak widzisz, istnieją różne sposoby na walkę z tymi owadami i różne środki owadobójcze. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej jest podjąć działania zapobiegawcze, dlatego nie lekceważ owadów, które pojawiają się w ogrodzie i jeśli widzisz, że szukają sobie miejsca, natychmiast postaraj się je odstraszyć. Także usuwanie gniazda os, nie jest taką prostą sprawą, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samodzielnie, koniecznie wezwij odpowiednie służby. 

 

LEAVE A REPLY